
- Målet vårt er å sikre at overvannet som føres videre i systemet, ikke skader miljøet, sier Mathias Poulsen, produktsjef for UCR i Norden. Foto: Wavin
Sist oppdatert: 30-09-2026 Norsk Byggebransje
Wavin lanserer fem nye løsninger for overvannsrensing
Wavin lanserer fem nye løsninger for lokal rensing av overvann, utviklet for områder hvor det er begrenset plass til større anlegg. Systemene benytter blant annet sedimentasjon og filtrering for å redusere innholdet av partikler og andre forurensende stoffer.
Kort oppsummert:
- Wavin lanserer fem nye løsninger for lokal rensing av overvann.
- Ifølge Wavin er løsningene utviklet og testet i Tyskland og deretter tilpasset norske krav og forhold.
- Systemene benytter ulike renseprinsipper, blant annet sedimentasjon og filtrering.
- Løsningene er særlig rettet mot tettbygde områder der det er begrenset plass til større overvannsanlegg.
- Blant produktene er Certaro Lamella HDS, som kombinerer hydrodynamisk separasjon og lamellsedimentering.
Wavin melder i en pressemelding at selskapet lanserer fem nye løsinger for lokal rensing av overvann.
Løsningene er utviklet for prosjekter der det er begrenset plass til større overvannsanlegg. Målet er å redusere innholdet av partikler og andre forurensende stoffer før vannet ledes videre.
- Målet vårt er å sikre at overvannet som føres videre i systemet, ikke skader miljøet.
- Med de nye kompakte løsningene kan byggherren håndtere overvannet lokalt, også på steder med begrenset plass, sier Mathias Poulsen, produktsjef for Urban Climate Resilience i Norden.
Fem løsninger tilpasset norske forhold
Ifølge Wavin er de fem renseløsningene utviklet og testet i Tyskland og deretter tilpasset norske krav og forhold.
Løsningene benytter ulike renseprinsipper, blant annet sedimentasjon og filtrering, og er utviklet for å redusere innholdet av partikler og andre forurensende stoffer i overvannet.
- Vi ser en økende etterspørsel etter løsninger som kan rense overvann i områder hvor det ikke er plass til store anlegg.
- Disse renseløsningene gjør det enklere for byggherren å håndtere kravene til overvannsrensning, sier Vidar Handal, Business Development Manager UCR for Norge og Sverige.
Kombinerer ulike renseprinsipper
En av de nye løsningene er Certaro Lamella HDS.
Denne løsningen kombinerer hydrodynamisk separasjon og lamellsedimentering. De øvrige løsningene benytter ulike renseprinsipper, blant annet sedimentasjon og filtrering.
Wavin retter løsningene særlig mot byområder og andre prosjekter der tilgjengelig areal gjør det vanskelig å etablere større overvannsanlegg.

Utviklet for områder med liten plass
Begrenset plass kan gjøre lokal overvannshåndtering krevende i tettbygde områder. Wavin peker derfor på kompakte løsninger som et alternativ der det ikke er plass til store overvannsbassenger.
Selskapet trekker frem plassbesparelse, rensegrad og driftskostnader som egenskaper ved de nye løsningene.
- Vi kommer til å fortsette å utvikle løsninger som gjør overvannshåndtering mer plassbesparende og miljøvennlig.
- Det handler om å bygge fremtidens byer, hvor overvann ikke er et problem, men en ressurs, sier Poulsen.
Vil du ha nyheter fra bygg, VVS, VA og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook:
Wavin lanserer fem kompakte løsninger for lokal rensing av overvann. Systemene bruker ulike renseprinsipper, blant annet sedimentasjon og filtrering, og er utviklet for prosjekter hvor begrenset plass gjør det vanskelig å etablere større overvannsanlegg.

