
Fra venstre: Prosjektsjef Bjørn Ole Inglingstad, daglig leder Ronny Horni, konsernsjef Markus Stelllander og finansdirektør Mathis Edel. Foto: Nina Emilie Pay / Pay Kommunikasjon.
Sist oppdatert: 05-06-2025 Pressemelding
Aktiv Bygg går inn i Vokstr-konsernet
Vokstr styrker posisjonen og innlemmer Aktiv Bygg som tredje selskap så langt i år.
- Vi er stolte av å ønske velkommen til en av landets fremste håndverksbedrifter. Vi har vært i tett dialog med Aktiv Bygg over tid og har latt oss imponere av profesjonaliteten, kulturen og ikke minst menneskene bak selskapet.
Nasjonal aktør innen byggfornyelse
De har spisskompetanse innen rehabilitering av næringseiendom og et verdisett som passer svært godt inn i Vokstr.
- Dette er akkurat den typen selskap vi ønsker oss når vi bygger en nasjonal aktør innen byggfornyelse, sier konsernsjef Markus Stellander.
Med Aktiv Bygg i porteføljen, består Vokstr-konsernet nå av åtte selskaper, om lag 530 ansatte og en samlet omsetning på mer enn 2,6 milliarder kroner (2024).
- Det er gledelig å se at arbeidet vi legger ned gir resultater. Med tre solide selskaper inn i konsernet så langt i år, er vi godt på vei til å ta en ledende posisjon i det norske markedet.
Solid fotfeste i Oslo-området
Aktiv Bygg ble etablert i 2000, og har siden 2023 vært ledet av Ronny Horni, som også har vært med i selskapet siden oppstarten.
Selskapet har 51 ansatte og omsatte i 2024 for drøyt 500 millioner kroner, med en resultatmargin i overkant av 6%.
Aktiv Bygg er spesialisert på rehabilitering av kontor-, handels- og industribygg i Oslo-regionen.
Prosjektene spenner fra mindre ombygginger til større entrepriser i samspill, og utføres av egne håndverkere i tett samarbeid med et veletablert nettverk av underentreprenører.
«Korte beslutningsveier og bred hands-on-erfaring i alle ledd» er kjernen i forretningsmodellen – og flere i ledelsen har gått gradene fra håndverker til prosjektleder.
Daglig leder Ronny Horni ser frem til å bli en del av Vokstr-konsernet:
- Aktiv Bygg har hatt en positiv utvikling gjennom 25 år som selvstendig selskap, men tiden er moden for å bli en del av noe større.
- Verdiene til Vokstr treffer oss veldig godt, og vi har stor tro på dette partnerskapet.
- Vokstr har vist stor tillit gjennom hele prosessen, og det har vært viktig for oss at de selv har bakgrunn som entreprenører, sier han og legger til:
- Vokstr har etablert seg som en landsdekkende og ledende aktør innen byggfornyelse, og vi ønsker å bidra aktivt i denne utviklingen. Samarbeidet med likesinnede selskaper i Vokstr vil skape synergier faglig, kommersielt og innen bærekraft.
Prosjektsjef og medeier Bjørn Ole Inglingstad fremhever særlig verdien av å beholde selskapets identitet i det nye samarbeidet:
- Samlet erfaring og gode støttefunksjoner blir avgjørende for å levere kvalitet i stadig mer komplekse prosjekter.
- Gjennom Vokstr får vi muligheten til å styrke kompetansen og kapasiteten ytterligere, samtidig som vi bevarer vår bedriftskultur og identitet. Dette gjør oss godt rustet for fremtiden, sier Inglingstad.
Selektiv vekstfilosofi
Oppkjøpsansvarlig Markus Nilsen understreker at Vokstr vekst er drevet av kvalitet fremfor kvantitet:
- Målet er ikke flest mulig oppkjøp, men å samle solide, lønnsomme virksomheter med sterk kultur og faglig tyngde.
- Aktiv Bygg treffer blink på alle punkter og gir oss et betydelig kompetanseløft i et viktig marked, sier Nilsen.
Alle selskaper i Vokstr beholder sine firmanavn og ledelse, og bygger videre på styrken i å være lokal, med nærhet til både ansatte og kunder.
Transaksjonen er betinget av Konkurransetilsynets godkjenning.