Kristin Olsson Augestad, konstituert konsernsjef i Multiconsult Group. Foto: Bård Gudim.
Sist oppdatert: 03-11-2026 Norsk Byggebransje

Multiconsult: Ordrevekst med resultatfall

Multiconsults ordreinngang økte med 12,4 prosent i tredje kvartal 2026, men rapportert EBITA falt nesten 90 prosent. Konsernet melder om bedring mot slutten av kvartalet, samtidig som fusjonen med Rejlers forberedes.

Kort oppsummert:

  • Multiconsults rapporterte EBITA falt fra 62,1 til 6,3 millioner kroner i tredje kvartal 2026.
  • Netto driftsinntekter økte med 2 prosent til 1 219,7 millioner kroner.
  • Ordreinngangen økte 12,4 prosent til 1 355 millioner kroner, mens ordrereserven falt til 3 823 millioner kroner.
  • Konsernet melder om høyere debiteringsgrad i september og tiltak for å forbedre lønnsomheten.
  • Aksjonærene har godkjent fusjonsplanen med Rejlers. Gjennomføring er planlagt etter årsskiftet, forutsatt nødvendige godkjenninger.

Multiconsult fikk inn flere nye oppdrag i tredje kvartal 2026, men klarte ikke å opprettholde lønnsomheten. Netto driftsinntekter økte med 2 prosent til 1 219,7 millioner kroner, mens rapportert EBITA falt fra 62,1 til 6,3 millioner kroner.

Resultatnedgangen tilsvarer nesten 90 prosent og EBITA-marginen ble redusert fra 5,2 til 0,5 prosent. Resultatet etter skatt endte på minus 20,9 millioner kroner, mot et overskudd på 38,9 millioner i samme kvartal i fjor.

Multiconsult peker på lav aktivitet i sommermånedene, kostnader knyttet til den planlagte fusjonen med Rejlers og pågående omstillingstiltak som forklaringer på den svake lønnsomheten.

- Selv om resultatene ikke er på nivå med våre langsiktige ambisjoner, så vi en positiv utvikling mot slutten av kvartalet, sier Kristin Olsson Augestad, konstituert konsernsjef i Multiconsult Group.

Resultatet falt nesten 90 prosent

Selv om netto driftsinntekter økte med 2 prosent, var den organiske veksten bare 0,1 prosent, justert for kalendereffekter.

Multiconsult oppgir justert EBITA til 45 millioner kroner, mot et oppdatert sammenligningstall på 67,2 millioner kroner året før. Den justerte marginen falt dermed fra 5,6 til 3,7 prosent.

Det viser at lønnsomheten var svakere enn året før også når selskapet ser bort fra særskilte kostnadsposter.

Konsernet oppgir blant annet 38,3 millioner kroner i transaksjons- og restruktureringskostnader knyttet til fusjonen med Rejlers, samt 0,4 millioner kroner i kostnader knyttet til Sotra Link-prosjektet.

I tillegg viser resultatmeldingen til restruktureringskostnader på 8,4 millioner kroner knyttet til tiltak for å forbedre lønnsomheten.

Den samlede debiteringsgraden var 70,1 prosent, uendret fra samme kvartal i fjor. Ifølge Augestad var imidlertid debiteringsgraden i september høyere enn i september 2025.

Selskapet mener tiltakene for å tilpasse organisasjonen til markedet og effektivisere driften begynner å gi resultater.

Det er ikke offentliggjort separate resultat- eller margintall for september som viser hvor stor forbedringen var.

Ordreinngangen økte med 12 prosent

På salgssiden viser tredje kvartal en mer positiv utvikling.

Multiconsult registrerte nye ordre for 1 355 millioner kroner, mot 1 205 millioner kroner året før. Det tilsvarer en økning på 12,4 prosent.

Samtidig falt den samlede ordrereserven fra 4 316 til 3 823 millioner kroner, en nedgang på rundt 11 prosent.

Den høyere ordreinngangen i kvartalet har dermed ikke vært tilstrekkelig til å bringe ordrereserven tilbake til fjorårets nivå.

Konsernet opplyser at det i tillegg har et betydelig volum av rammeavtaler som ikke inngår i den rapporterte ordrereserven.

Multiconsult vurderer fortsatt de samlede markedsutsiktene som stabile.

Multiconsult – tredje kvartal 2026
Nøkkeltall 2026 2025
Netto driftsinntekter, mill. kr 1 219,7 1 196,4
Rapportert EBITA, mill. kr 6,3 62,1
EBITA-margin 0,5 % 5,2 %
Justert EBITA, mill. kr* 45,0 67,2
Ordreinngang, mill. kr 1 355 1 205
Ordrereserve, mill. kr 3 823 4 316
Resultat etter skatt, mill. kr −20,9 38,9

Kilde: Multiconsults resultatmelding 3. november 2026. *Sammenligningstallet for justert EBITA i 2025 er oppgitt til 67,2 mill. kroner i 2026-meldingen, mot 62,1 mill. kroner i den opprinnelige Q3-rapporteringen for 2025.

Svekket lønnsomheten hittil i år

Resultatutviklingen i tredje kvartal kommer etter en periode hvor Multiconsult har arbeidet med å tilpasse kapasiteten og forbedre lønnsomheten.

For årets ni første måneder økte netto driftsinntekter med 5,3 prosent til 4 354,7 millioner kroner. Den organiske inntektsveksten, justert for kalendereffekter, var 1,9 prosent.

Rapportert EBITA falt samtidig fra 319,9 til 275,1 millioner kroner. Det tilsvarer en reduksjon i EBITA-marginen fra 7,7 til 6,3 prosent.

Justert EBITA for årets ni første måneder var 299,3 millioner kroner, mot 338,8 millioner kroner på sammenlignbart grunnlag året før.

Resultatet etter skatt endte på 178,1 millioner kroner, mot 213,9 millioner i samme periode i 2025.

Ordreinngangen hittil i år økte fra 4 441 til 4 802 millioner kroner.

Tallene viser dermed at konsernet har vekst i både driftsinntekter og nye ordre, men at dette foreløpig ikke har gitt tilsvarende utvikling i lønnsomheten.

Fusjonen med Rejlers nærmer seg

Parallelt med arbeidet med å forbedre driften forbereder Multiconsult en omfattende fusjon med svenske Rejlers.

Selskapene presenterte fusjonsplanene 7. september 2026.

Målet er å etablere et nordisk konsern med rundt 8 000 medarbeidere innen rådgivning, ingeniør- og arkitekturtjenester.

Det sammenslåtte konsernet skal etter planen hete Multiconsult Rejlers, med hovedkontor i Stockholm og en sentral virksomhet i Oslo.

Aksjonærene i begge selskapene godkjente fusjonsplanen 19. oktober. Konkurransetilsynet avsluttet behandlingen av fusjonen uten inngrep 21. oktober. 

Fusjonen er likevel ikke gjennomført. Den er fortsatt avhengig av at øvrige nødvendige godkjenninger og betingelser oppfylles.

Multiconsult opplyser at planen er å gjennomføre sammenslåingen etter årsskiftet.

- Sammen vil vi skape et ledende konsern innenfor ingeniør-, arkitektur- og rådgivningstjenester med om lag 8000 medarbeidere i Norden.

- Ambisjonen er å være et naturlig førstevalg på store og komplekse prosjekter, sier Augestad.

Det nye konsernet vil også satse på energi, industri og forsvarsrelaterte oppdrag.

Må forbedre driften før fusjonen

Multiconsult går inn i fusjonsprosessen med høyere ordreinngang enn året før, men betydelig svakere lønnsomhet.

Selv om konsernledelsen melder om positive tegn mot slutten av tredje kvartal, viser både kvartalstallene og resultatene hittil i år at marginene fortsatt er under press.

Konsernet må dermed håndtere to omfattende oppgaver parallelt: å forbedre lønnsomheten i den eksisterende virksomheten og forberede sammenslåingen med Rejlers.

Hvordan tiltakene påvirker debiteringsgrad, kostnadsnivå og marginer i kommende kvartaler, vil være avgjørende for om den positive utviklingen selskapet viser til fra september, også blir synlig i resultatene.

Denne artikkelen er skrevet av redaksjonen i Norsk Byggebransje med støtte fra AI-verktøy til research, struktur og språkarbeid. Alle fakta, påstander og formuleringer er kvalitetssikret av redaksjonen før publisering. Mer om hvordan Norsk Byggebransje jobber med AI.

Vil du ha nyheter fra bygg, VVS, VA og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook:

Multiconsults rapporterte EBITA falt fra 62,1 til 6,3 millioner kroner i tredje kvartal 2026, mens netto driftsinntekter økte til 1 219,7 millioner. Ordreinngangen steg 12,4 prosent, men ordrereserven falt sammenlignet med året før. Konsernet melder om bedret drift i september og forbereder fusjonen med Rejlers, som planlegges gjennomført etter årsskiftet.