
Bravida merker også økt interesse for læreplass blant jenter. 12 prosent av årets søkere var kvinner, og kvinneandelen blant lærlingene har nå passert 10 prosent totalt. Foto: Bravida
Sist oppdatert: 08-08-2025 Pressemelding
Bravida tar inn hele 154 nye lærlinger
I år har Bravida ønsket 154 nye lærlinger velkommen. Et solid inntak som bekrefter selskapets langsiktige satsning på kompetansebygging og fagutvikling.
- Vi har justert antallet lærlinger i takt med markedssituasjonen, men vi er stolte over å fortsatt holde et høyt og tallrikt nivå, sier Tore Bakke, administrerende direktør i Bravida Norge.
Bakke påpeker videre at det er viktig at bedriftene tar inn lærlinger og sikrer at de som er ferdig med videregående skole får fullført sin fagutdanning ute i bedrift.
- Alle vet at det vil bli knapphet på fagarbeidere i fremtiden, så da må vi tenke langsiktig og utdanne flere.
Lærlingene fordeler seg innen en rekke fagområder som:
- Elektro
- Rør
- Automasjon
- Klima
- Høyspent
- Låsesmed
- Telekom/data
Bravida er en av Norges største lærebedrifter innen elektro, rør og ventilasjon, og lærlingene spiller en sentral rolle i selskapets utvikling og verdiskaping.
Med et sterkt fagmiljø og gode opplæringsrutiner får lærlingene mulighet til å vokse både faglig og personlig.

- Vi har justert antallet lærlinger i takt med markedssituasjonen, men vi er stolte over å fortsatt holde et høyt og tallrikt nivå, sier Tore Bakke, administrerende direktør i Bravida Norge. Foto: Bravida.
Alltid viktig å ta godt imot nye lærlinger
- Det er viktig å ta inn lærlinger, og vi har som en av Norges største lærebedrifter et stort samfunnsansvar. Her får de som tar yrkesfag mulighet til å fullføre utdanningen sin og her former vi fremtidens medarbeidere, sier Bakke.
- Som fersk lærling har man gjerne sitt første møte med arbeidslivet og går gjennom overgangen fra skole til jobb.
- Vi må sikre at denne overgangen blir så god som mulig, og at de blir dyktige fagarbeidere som vi har glede av over tid. I byggebransjen er det mange potensielle farer, derfor er HMS-opplæringen ekstra viktig.
Økt interesse og mangfold
Totalt er det nå 551 lærlinger i Bravida, som er en liten økning fra totalantallet på 541 i 2024.
Bravida merker også økt interesse for læreplass blant jenter. 12 prosent av årets søkere var kvinner, og kvinneandelen blant lærlingene har nå passert 10 prosent totalt.
- Dette er en tydelig økning fra i fjor, som viser at flere jenter velger yrkesfag og ser Bravida som en attraktiv lærebedrift, sier Tore Bakke.