- Skal vi få fart på boligbyggingen, må vi forstå hvor markedet svikter og hvor gapet mellom nye, og brukte boliger er størst, sier Hilde Karoline Midsem, sjeføkonom i Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL). Foto: Nadia Frantsen
Sist oppdatert: 27-05-2026 Pressemelding 

Vi bygger få og stadig dyrere leiligheter i Norge

Siden 2014 har prisen på nye leiligheter økt med 85 prosent i Norge, viser NBBLs prisstatistikk for nye leiligheter. Høye kostnader og lave salgstall preger markedet.

Nye leiligheter i Oslo har hatt aller sterkest prisvekst, med økning på 105 prosent. Den mest beskjedne økningen står Stavanger og Sandnes for med 52 prosent siden 2014. 

Samfunnsøkonomisk Analyse

- Nå er vi på fjerde året med en byggetakt under boligbehovet. Det denne statistikken viser, er de regionale utfordringene.

- Skal vi få fart på boligbyggingen, må vi forstå hvor markedet svikter og hvor gapet mellom nye, og brukte boliger er størst, sier Hilde Karoline Midsem, sjeføkonom i Norske Boligbyggelags Landsforbund (NBBL). 

Prisstatistikk for nye leiligheter beregnes for 13 byregioner i Norge av Samfunnsøkonomisk Analyse for NBBL.

Indeksen er basert på lanseringspriser på tidspunktet boligene legges ut for salg, og gir dermed et tidlig bilde av utviklingen i nyboligmarkedet. 

I Kristiansand, Drammen og Bergen har nyboligprisene økt med i overkant av 80 prosent, mens veksten har vært på om lag 75 prosent i Tromsø og 66 prosent i Trondheim.  

Når man skal bygge hus for første gang er det sjelden mangel på drømmer og inspirasjon, men alt for ofte ender man opp med et hav av valg, usikkerhet og et galopperende budsjett.

En viktig forklaring på hvorfor det bygges for lite 

Rapporten viser at prisene på nye leiligheter har steget betydelig mer enn bruktboligprisene de siste årene, i alle regioner. Denne prisforskjellen kalles nyboligpremien, og varierer veldig mellom regioner.  

- Nyboligpremien forklarer i stor grad hvorfor det er vanskelig å få bygget nye boliger.

- Når forskjellen mellom nye og brukte boliger blir for stor, svekkes etterspørselen etter nye boliger, og boligbyggingen bremser opp, sier Midsem.

I 2025 var nyboligpremien mellom 30 og 50 prosent i de største byene, mens den var klart høyere i andre områder, som Vestfold, Nord-Vestlandet og Porsgrunn og Skien, mellom 60 og 95 prosent.

En nyboligpremie på 95 prosent betyr at en ny bolig koster gjennomsnittlig 95 prosent mer per kvadratmeter enn en brukt bolig, altså nesten dobbelt så mye.

Ikke bare forårsaket av generell prisvekst 

En viktig årsak til stigende nyboligpremie er den kraftige økningen i byggekostnadene etter pandemien. Økte renter i samme periode bidrar også til høyere kostnader for utbyggere. 

- Dette problemet vil ikke forsvinne med bedre økonomiske tider eller lavere renter.

- Politikerne har sørget for at det har blitt dyrt og komplisert å bygge gjennom en stadig økende mengde krav, og reguleringer.

- At nye boliger enkelte steder er nær dobbelt så dyre som bruktboliger, er et klart signal om at det koster for mye å bygge.

Fikk du med deg: NBBL lanserer nå Nyboligprisindeksen for leiligheter

- Resultatet er at det ikke bygges nok og riktige boliger for befolkningen, sier Hilde Karoline Midsem. 

Så mye har prisene og nyboligpremien økt i 13 regioner

Region Nyboligpremie i 2025 Prisøkning siden 2014
Porsgrunn og Skien 93 % 86 %
Nord-Vestlandet 66 % 76 %
Vestfold 61 % 99 %
Trondheim 48 % 66 %
Kristiansand 47 % 84 %
Østfold 45 % 92 %
Landsbasis 42 % 85 %
Tromsø 39 % 75 %
Asker og Bærum 37 % 91 %
Bergen 35 % 82 %
Romerike 34 % 89 %
Drammen 34 % 82 %
Oslo 29 % 105 %
Stavanger og Sandnes 26 % 52 %

Ikke utsikter til rask bedring 

- Statistikken viser at nyboligmarkedet fortsatt er krevende og det er heller ikke utsikter til bedring.

- Salgene er lave, kostnadene fortsetter å øke og renteutsiktene har tatt seg kraftig opp.

- Det er smått med økonomiske drivere som kan snu utviklingen, sier Midsem.

Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook: