Bildetekst: Bilde viser fase 1 av prosjektet. Bildet er kun en illustrasjon og endelige løsninger vil kunne avvike. Ill. Børve Borchsenius
Sist oppdatert: 02-07-2025 Pressemelding 

Bane NOR Eiendom får med seg J.B. Ugland

Skien Brygge skal utvikles til en ny, moderne bydel som både utvider sentrum og åpner byen mot vannet.

Det samlede byutviklingsprosjektet omfatter 77.000 kvadratmeter, og første byggetrinn, som nå har fått grønt lys for byggestart utgjør 20.800 kvadratmeter.

Fokus på byliv, møteplasser og bærekraft

Ved vannkanten i hjertet av Skien sentrum skal ett av regionens mest ambisiøse byutviklingsprosjekter realiseres.

Skien Brygge forvandler tidligere jernbane- og havneområde til en moderne og pulserende del av Skien sentrum, med boliger, næringsliv, kultur og åpne byrom som inviterer til liv og aktivitet.

Prosjektet kobler byen tettere på vannspeilet, og legger til rette for attraktive møteplasser der folk kan samles, oppleve og leve, både i hverdagen og ved de spesielle anledningene.

Med et tydelig fokus på bærekraft og byliv skal Skien Brygge bli en ny identitetsskapende front mot vannet, og et naturlig samlingspunkt for hele byen.

BREEAM-NOR Excellent

Prosjektet har høye miljøambisjoner, og både hotell- og kontorbyggene planlegges med BREEAM-NOR Excellent-sertifisering og energiklasse A.

Boligene vil også utvikles med fokus på energieffektive løsninger og moderne bokvaliteter.

Hele området utformes med vekt på bærekraft, god arkitektur og byliv – med varierte funksjoner som skal skape aktivitet og tilhørighet både på dag- og kveldstid.

- Vi tror Skien Brygge vil bli et signalprosjekt for byutvikling i Grenland og en attraktiv destinasjon for både beboere, næringsaktører, og besøkende, sier Morten Austestad, Utviklingsdirektør i Bane NOR Eiendom.

- Vi skal skape et aktivt og innholdsrikt bygulv med serveringstilbud, møteplasser, og åpne byrom – og bidra til å styrke sentrum og livet langs elva.

Samarbeid mellom Bane NOR Eiendom og J.B. Ugland

Bane NOR Eiendom har invitert JBU Eiendom inn på eiersiden i utviklingsselskapet Skien Brygge Utvikling, og partene vil eie 50 prosent hver.

Begge selskapene har solid erfaring fra store byutviklingsprosjekter og deler en tydelig ambisjon om å skape bærekraftige og fremtidsrettede bymiljøer.

- Vi er stolte over å få samarbeide med Bane NOR Eiendom og ser frem til å utvikle Skien Brygge sammen.

- Grenland er en region i positiv utvikling med stort potensial, og vi ser området som et spennende marked for fremtidige investeringer.

- Skien Brygge er et unikt prosjekt, og vi tror det vil gi et viktig løft både for Skien sentrum og hele regionen, sier Asbjørn Udjus, CEO i J.B. Ugland Eiendom.

Bane NOR Eiendom eier hele eiendommen og selger nå halvparten til J.B. Ugland Eiendom på markedsmessige vilkår.

Det felles eierskapet legger til rette for en langsiktig og koordinert utvikling av området, med sterk lokal forankring og nasjonal kompetanse i bunn.

- J.B. Ugland Eiendom er en erfaren og profesjonell aktør med en grundig og langsiktig tilnærming til byutvikling.

- De har med seg spennende erfaringer fra en rekke større prosjekter i andre byer, og vi ser frem til å utvikle Skien Brygge sammen med en partner som deler vår ambisjon om å skape varige verdier for både byen og menneskene som skal bruke området, sier Morten Austestad.

Vedtatt byggestart – første byggetrinn realiseres

Utviklingen av Skien Brygge går nå inn i en konkret gjennomføringsfase. Bane NOR Eiendom og J.B. Ugland

Eiendom har besluttet å starte opp første byggetrinn og det er inngått en totalentreprisekontrakt med Backe Vestfold Telemark AS.

Hotel, boliger og kontor – alt i ett

Entreprisen omfatter oppføring av ca. 20.800 kvadratmeter bruksareal (BTA) og omfatter boliger, Comfort hotell, kontorbygg og parkeringskjeller i tillegg til byrom og offentlige møteplasser.

Planlagt ferdigstillelse er satt til 2.halvår 2027.

Fiskarhedenvillan har klart det igen. Huset «Hägring» får 5 av 5 i Aftonbladets analyse av kataloghus.  - Et fantastisk hus med meget høy kvalitet, du får ekstremt mye hus for pengene, sier arkitekt Magnus Ståhl.

Backe bygger første fase

Valget av Backe Vestfold Telemark AS som entreprenør er basert på en grundig konkurranseprosess. Selskapet har solid regional tilstedeværelse og erfaring med gjennomføring av komplekse byggeprosjekter.

- Vi er glade for å få med oss Backe på laget.

- Deres kompetanse og forståelse for byutvikling gir prosjektet en trygg og erfaren partner i gjennomføringsfasen, sier Svein Olav Ellingsen, prosjektsjef Skien Brygge / Bane Nor Eiendom.