
Varun Mittal, Helge Øien og Gustav Line i Cobuilder. Foto: Cobuilder
Sist oppdatert: 19-08-2026 Pressemelding
Cobuilder styrker ledelsen for videre vekst og AI-satsing
Cobuilder Group henter Helge Øien som ny finansdirektør og Varun Mittal som produktdirektør. Ansettelsene skal støtte videre vekst, oppkjøp og produktutvikling, med spesielt fokus på hvordan AI, og data kan skape større verdi for bygge- og anleggsbransjen.
Kort :
- Helge Øien blir ny CFO og Varun Mittal ny CPO i Cobuilder Group.
- Øien kommer fra Airthings og får en sentral rolle i selskapets vekst, oppkjøp og internasjonale satsing.
- Mittal kommer fra Unacast og skal lede produktorganisasjonen, og videreutvikle Cobuilders produktportefølje.
- AI, produktdata og digitale løsninger for samhandling i bygge- og anleggsprosjekter blir sentrale områder videre.
- Cobuilder økte inntektene med 18 prosent til 118 millioner kroner i 2025.
- Majoritetseier Corten Capital har ambisjoner om å akselerere veksten både organisk og gjennom oppkjøp, og partnerskap.
Tilfører verdifull kompetanse
- Vi er glade for å ønske både Helge og Varun velkommen til Cobuilder.
- De tilfører oss verdifull kompetanse innen henholdsvis finans og produkt, og blir viktige bidragsytere når vi nå akselererer veksten vår, både organisk og gjennom oppkjøp og partnerskap, sier Gustav Line, CEO i Cobuilder Group.
Øien har bred erfaring innen økonomistyring, finans og strategisk utvikling, og vil få en sentral rolle i å støtte Cobuilders videre vekst og internasjonale satsing.
Øien kommer fra stillingen som CFO i Airthings ASA, hvor han også var interim CEO. Han tar med seg bred erfaring fra økonomi- og finansledelse innen teknologi, media, og telekommunikasjon, med bakgrunn fra Telenor og Microsoft.
Vil akselerere veksten
Mittal kommer fra stillingen som VP Products and Operations hos Unacast, og har erfaring fra ledende B2B- og B2C-produktteam hos DNV, FINN og Unacast.
Mittal bringer erfaring fra skalering av AI- og dataløsninger, forbedring av kundeopplevelsen, og vekst gjennom fokusert produktstrategi og resultater basert på kundeatferd.
Han skal nå lede Cobuilders produktorganisasjon og videreutvikle selskapets produktportefølje.
Ansettelsene kommer i en periode hvor Cobuilder satser tungt på videre vekst og eierne i Corten Capital har uttalt ambisjoner om å akselerere denne veksten ytterligere.
AI skaper nye SaaS muligheter
- Vi ser en svært spennende utvikling i SaaS-bransjen om dagen, drevet av mulighetene kunstig intelligens gir.
- Samtidig ser vi at det er krevende tider for byggebransjen og vi er nødt til å levere økt verdi for kundene våre.
- Jeg ser frem til å bidra til Cobuilders utvikling, både organisk og gjennom oppkjøp, og til å være med på å bygge videre på de gode løsningene selskapet har laget, sier Helge Øien, nytiltrådt CFO i Cobuilder Group.
- Cobuilder har bygget en sterk posisjon som en ledende leverandør av produktdataløsninger til byggenæringen.
- Jeg ser frem til å utvikle produktporteføljen videre, med fokus på hvordan vi kan bruke kunstig intelligens til å skape enda mer verdi for kundene våre, sier Varun Mittal, nytiltrådt CPO i Cobuilder Group.
I 2025 økte Cobuilder inntektene med 18 prosent til 118 millioner kroner.
Corten Capital investerte i Cobuilder og ble majoritetseier i oktober 2024. Selskapet har rundt 3 000 kunder bygget rundt sine ledende løsninger innen produktdata og samhandling.
Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook:
Cobuilder styrker ledergruppen i en periode hvor selskapet vil vokse videre både organisk og gjennom oppkjøp. Samtidig skal produktutviklingen i større grad utnytte AI og data for å forbedre samhandling, produktinformasjon, og digitale arbeidsprosesser i bygge- og anleggsbransjen.



