Optimera har nå inngått avtale om bygging av byggevareaktørens hittil største logistikkanlegg for byggevarer i Norge.
- Med vårt nye og hittil største, distribusjonslager både i størrelse, og omsetnin, styrker vi vår ledende posisjon innen logistikk i Norge, sier logistikkdirektør Gard Erik Dahl i Optimera. Foto: Optimera
Sist oppdatert: 13-11-2025 Pressemelding 

Optimera bygger nytt AI-drevet lager for fremtiden

Optimera har nå inngått avtale om bygging av byggevareaktørens hittil største logistikkanlegg for byggevarer i Norge.

Det toppmoderne distribusjonslageret for Østlandet i Drøbak får en svært sentral beliggenhet, og vil bidra til å gjøre Optimeras logistikk enda mer effektiv og bærekraftig fremover.

Anlegget, som vil stå ferdig i januar 2028, blir på over 26 000 kvadratmeter og vil ligge i Oslo Logistikkpark Drøbak, rett ved avkjøringen til Oslofjordtunnelen og riksvei 23, svært nær E6.

Styrker ledende posisjon innen logistikk i Norge

Dette vil gjøre at Norges ledende byggevarekjede kan dekke regionens logistikkbehov enda bedre enn i dag.

- Effektiv logistikk er kjernen i det vi gjør i Optimera.

- Vi jobber kontinuerlig for å gjøre prosessene våre enda bedre slik at kundene får det de trenger, dit de vil, så raskt, kostnadseffektivt og bærekraftig som mulig.

- Med vårt nye og hittil største, distribusjonslager både i størrelse, og omsetnin, styrker vi vår ledende posisjon innen logistikk i Norge, og står enda bedre rustet til å bidra til økt lønnsomhet for proffkundene våre fremover, sier logistikkdirektør Gard Erik Dahl i Optimera.

26.000 kvm logistikkrevolusjon – Optimera bygger for fremtiden
Ill: Arkitektene Astrup og Hellern

Forberedt for fremtidens behov og utstrakt bruk av kunstig intelligens

Distribusjonslageret vil være tilrettelagt for selvkjørende trucker, utstrakt bruk av kunstig intelligens og automasjon i logistikkprosessen.

Det får også toppmoderne ladefasiliteter for Optimeras voksende flåte av elektriske kranbiler og semitrailere.

- Det vil være tilpasset fremtidens logistikkbehov og løsninger også når det gjelder mer effektiv byggeplasslogistikk, hvor en mer planlagt, og strukturert vareflyt bidrar til færre transporter, mer samkjøring og mellomlagring. Alt dette er positivt for miljøet, sier Optimeras logistikkdirektør.

Bygges etter miljøstandarden BREEAM Very GOOD

Det nye logistikkanlegget for Optimera på Østlandet, for både byggevarer og trelast, skal bygges etter miljøstandarden BREEAM Very Good.

Entreprenør A Bygg står for oppføringen av bygget og leieavtalen er inngått med eiendomsaktøren Fabritius Gruppen.

- Vi er veldig fornøyde med å få på plass Optimera Logistikk.

- Optimera er en solid aktør som vil passe svært godt inn i parken og vi ser frem til å fortsette det gode samarbeidet, sier daglig leder i Fabritius, Erik Stensli.

Det nye distribusjonslageret vil fra 2028 erstatte dagens Optimera Forsyningslager Østre Aker vei.

Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook: