
Bak fra venstre: Yassir Fayyaz, C3 BIM, Sofia Nyman, Veidekke, Jørn Egil Tøien, Lean Communications, Øyvind Kjøllesdal, AF Gruppen, Bjørn Ungersness, Lean Communications, Lasse Brattaas Kristensen, Fagskolen Oslo, Kamalan Rashasingham, OsloMet. Foran fra venstre: Kim Rishaug, Bane Nor og Alessia Bellini, Construction City Cluster. Foto: Anna-Lena Schomburg / Construction City Cluster.
Sist oppdatert: 09-10-2026 Norsk Byggebransje
Ny veileder skal gjøre ICE enklere
Construction City Cluster lanserer 8. oktober en ny praktisk veileder for ICE-sesjoner. Fagfolk fra blant andre AF Gruppen, Multiconsult, Veidekke og Bane NOR har samlet erfaringer som skal gjøre metoden lettere å bruke i bygge- og anleggsprosjekter.
I mange byggeprosjekter går mye tid til møter, avklaringer og saker som sendes frem og tilbake mellom fagene.
Den nye veilederen skal gi konkrete råd om hvordan ICE-sesjoner kan planlegges og gjennomføres mer strukturert.
Kort oppsummert:
- Construction City Cluster lanserer en ny praktisk veileder for ICE-sesjoner.
- ICE, eller samtidig prosjektering, samler flere fag for å arbeide parallelt med de samme problemstillingene.
- Veilederen gir råd om blant annet planlegging, struktur, fasilitering og involvering.
- Målet er å gjøre metoden lettere å ta i bruk og unngå at hvert prosjekt må utvikle sin egen praksis fra bunnen.
- AF Gruppen, Multiconsult, Veidekke, Bane NOR og flere andre fagmiljøer har bidratt i arbeidet.
Construction City Cluster står bak arbeidet sammen med en rekke aktører fra næringen.
- ICE skal spare tid og gi bedre beslutninger, men hvis disse sesjonene ikke er godt rigget, kan man ende opp med akkurat det motsatte.
- Derfor trenger bransjen mer enn en metodebeskrivelse, den trenger konkrete råd om hva som faktisk får en ICE-sesjon til å fungere, sier Alessia Bellini, prosjektleder for effektivisering i Construction City Cluster.
Samler fagene rundt samme problem
ICE står for Integrated Concurrent Engineering, også omtalt som samtidig prosjektering. Metoden inngår i Virtual Design and Construction, VDC, og innebærer at flere fag arbeider parallelt med de samme problemstillingene i design- og produksjonsfasen.
Tanken er at avklaringer og beslutninger kan tas mens de riktige personene er samlet, i stedet for at spørsmål sendes frem og tilbake mellom fag og møter.
I følge en pressemelding retter den nye veilederen seg mot selve gjennomføringen av sesjonene og gir blant annet råd om struktur, involvering og fasilitering. Den er laget både for førstegangsbrukere og prosjektteam som allerede arbeider med ICE.
- Det avgjørende er ikke å kunne alle begrepene rundt ICE.
- Det avgjørende er å få de riktige menneskene inn i rommet, stille de riktige spørsmålene og sørge for at beslutningene faktisk blir tatt. Veilederen skal gjøre terskelen lavere for å få dette til i praksis, sier Bjørn Ungersness i Lean Communications.
Ungersness tok initiativ til prosjektet sammen med Øyvind Kjøllesdal i AF Gruppen.
Vil unngå at hvert prosjekt starter på nytt
Et mål med arbeidet er å samle erfaringer som i dag finnes spredt i ulike virksomheter og prosjekter.
- I dag sitter mange virksomheter på gode erfaringer hver for seg. Problemet er at kunnskapen ofte blir igjen i det enkelte prosjektet eller selskapet.
- Når vi samler erfaringene, kan neste prosjekt starte litt lenger fremme enn det forrige, sier Bellini.
Veilederen skal også gi en inngang til fasilitatorrollen og bidra til mer felles praksis på tvers av virksomheter.
Arbeidet er gjennomført med deltakere fra Lean Communications, AF Gruppen, C3 BIM, Multiconsult, Bane NOR, Veidekke, Fagskolen i Oslo og OsloMet. NTNU og VDC Norway har i tillegg gitt innspill underveis.
Struktur og roller må være tydelige
Øyvind Kjøllesdal i AF Gruppen mener god rolleforståelse er avgjørende for at ICE skal fungere etter hensikten.
- ICE fungerer best når alle i rommet forstår både målet med sesjonen og sin egen rolle i den.
- Det høres enkelt ut, men det krever struktur. Med en felles veileder vil det bli lettere å spille videre på alle de gode erfaringene som er opparbeidet i bransjen gjennom mange år, sier Kjøllesdal.
Construction City Cluster lanserer veilederen 8. oktober. Den er også gjort tilgjengelig på deres nettsider.
Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook:
En ny veileder skal gjøre det enklere å planlegge og gjennomføre ICE-sesjoner i bygg- og anleggsprosjekter. Construction City Cluster har samlet praktiske erfaringer fra flere av bransjens aktører, med særlig vekt på struktur, fasilitering, rolleforståelse og beslutninger.



