Pål Magnus Aglen, konserndirektør med ansvar for byggvirksomheten i Skanska Norge. Foto: Skanska
Sist oppdatert: 20-10-2026 Norsk Byggebransje

Skanska skal utvikle datasenter i Namsskogan

Skanska Norge og Bitzero har inngått en prosjektutviklingsavtale for en ny datasentercampus i Tunnsjødal i Namsskogan. Planen omfatter to til fire datasenterbygg med en samlet kapasitet på opptil 110 MW. Partene har som mål å inngå en egen byggekontrakt når utviklingsfasen er avsluttet.

Kort oppsummert:

  • Skanska Norge og Bitzero har inngått en prosjektutviklingsavtale for et datasenter i Namsskogan kommune.
  • Prosjektet omfatter to til fire planlagte datasenterbygg med samlet kapasitet på opptil 110 MW.
  • De nye byggene skal erstatte et eksisterende containerbasert anlegg med kapasitet på 40 MW.
  • Skanska skal bidra med prosjektering, planlegging og innkjøp, i samarbeid med Bitzero og teknologiselskapet Vertiv.
  • En eventuell kontrakt om selve byggingen skal forhandles senere. Det er foreløpig ikke offentliggjort noen kontraktsverdi.

Bitzero har allerede et datasenter i drift i Tunnsjødal og har arbeidet med å utvide kapasiteten på området. Nå skal Skanska bidra til å utvikle de permanente byggene som etter planen skal erstatte den eksisterende containerløsningen.

Skanska opplyser i en pressemelding at selskapet skal bistå med prosjektering, planlegging og innkjøp. Teknologiselskapet Vertiv er også en sentral samarbeidspartner.

- Vi er svært glade for at Bitzero har valgt Skanska som partner.

- Dette er et stort og komplekst prosjekt som kan bli viktig både for Namsskogan og for vår satsing på datasentre i Norge, sier Pål Magnus Aglen, konserndirektør med ansvar for byggvirksomheten i Skanska Norge.

Byggekontrakten er ennå ikke inngått

Avtalen gir Skanska en rolle tidlig i prosjektutviklingen, men innebærer foreløpig ikke at selskapet har fått kontrakten om å oppføre datasenterbyggene.

Målet er at partene skal inngå en separat avtale om byggingen når utviklingsfasen er ferdig.

Skanska ønsker å bruke den tidlige involveringen til å utvikle løsninger sammen med byggherren, avklare tekniske forutsetninger og legge til rette for gjennomføring.

- Når vi kommer inn tidlig, kan vi samle riktig kompetanse, utvikle løsningene sammen med kunden og legge grunnlaget for en rask og god gjennomføring, sier Aglen. 

Fiskarhedenvillan – Mer enn bare et ferdighus

Grunnarbeider er allerede gjennomført

Selv om Skanskas avtale er ny, har Bitzero arbeidet med utvidelsen i lengre tid.

I desember 2025 presenterte selskapet planer om å øke kapasiteten fra 40 til 110 MW. Bitzero opplyste senere at det var satt i gang fundamenteringsarbeider for to nye transformatorer som del av utbyggingen av kraftinfrastrukturen. 

I en egen pressemelding 20. oktober opplyser Bitzero at de innledende grunnarbeidene nå er fullført. Selskapet forventer også at kraftutstyr med lang leveringstid snart skal ankomme.

Bitzero beskriver samarbeidet med Skanska og Vertiv som en del av arbeidet med å etablere kapasitet for blant annet kunstig intelligens, og andre datakrevende tjenester. 

Trygghet og kompetanse i fokus

Skanska bygger opp norsk datasentermiljø

Avtalen inngår i Skanskas satsing på datasentre i Norge, hvor selskapet ønsker å kombinere norsk bygg- og anleggskompetanse med erfaring fra internasjonale prosjekter.

Ifølge Skanska har konsernet gjennomført over 250 datasenterprosjekter i USA, med en samlet verdi på mer enn syv milliarder dollar.

Den erfaringen skal nå brukes til å bygge opp et spesialisert norsk fagmiljø som kan bistå datasenterutviklere fra tidlig prosjektering til ferdige anlegg.

- Vi starter ikke på blanke ark. Vi henter erfaring, arbeidsmetoder og spesialistkompetanse fra Skanskas internasjonale datasentervirksomhet og kombinerer dette med kompetansen vi bygger i Norge.

- Slik kan vi tilby kundene én partner gjennom hele løpet, sier Aglen.

Faluplast - Markedets beste sluk

Kraft og areal blir viktige spørsmål

Store datasenterprosjekter stiller omfattende krav til kraftforsyning, arealer, tekniske installasjoner, logistikk og prosjektstyring.

Samtidig har datasentrenes strømbehov og arealbruk skapt diskusjon om hvordan slike etableringer skal prioriteres opp mot andre behov i samfunnet.

Skanska erkjenner problemstillingen og mener tidlig involvering gir bedre mulighet til å påvirke ressursbruken i prosjektene.

- Vi vet at datasentre skaper debatt, særlig fordi de bruker mye kraft og beslaglegger arealer.

- Det er en viktig diskusjon. Vår oppgave er ikke å avgjøre hvilke prosjekter som skal få tilgang til kraft, men når et prosjekt skal utvikles, skal vi bruke kompetansen vår til å finne gode løsninger og gjennomføre det så effektivt og ansvarlig som mulig, sier Aglen.

Han understreker at valg av tekniske løsninger og gjennomføringsmetoder tidlig i utviklingen kan få stor betydning for både ressursbruk og effektivitet.

For prosjektet i Namsskogan er neste milepæl å videreutvikle løsningene og avklare grunnlaget for en eventuell byggekontrakt.

Vil du ha nyheter fra bygg, VVS og AI rett i feeden din? Følg oss på LinkedIn eller Facebook:

Skanska Norge har inngått en prosjektutviklingsavtale med Bitzero om en datasentercampus i Tunnsjødal i Namsskogan kommune. Anlegget planlegges med to til fire datasenterbygg og en samlet kapasitet på opptil 110 MW, som skal erstatte dagens containerbaserte løsning på 40 MW. Skanska skal bidra med prosjektering, planlegging og innkjøp, i samarbeid med teknologiselskapet Vertiv. Bitzero har allerede gjennomført innledende grunnarbeider på området. Avtalen er foreløpig begrenset til prosjektutvikling, og en eventuell byggekontrakt skal inngås separat. Prosjektet er en del av Skanskas strategiske satsing på det norske datasentermarkedet.